1. | Chris Bedia (IVO - Servette) | 10 |
2. | Jonathan Okita (COD - FC Zurich) | 9 |
| Jean Pierre Nsame (KMR - Young Boys Bern) | 9 |
4. | Zan Celar (SLO - Lugano) | 8 |
| Kaly Sene (SEN - Lausanne) | 8 |
6. | Sayfallah Ltaief (TUN - Winterthur) | 7 |
| Chadrac Akolo (COD - Saint-Gall) | 7 |
| Tsiy-William Ndenge (DUI - Grasshopper) | 7 |
9. | Antonio Marchesano (ITA - FC Zurich) | 6 |
| Matteo Di Giusto (ZWI - Winterthur) | 6 |
| Kevin Omoruyi (SPA - Yverdon) | 6 |
| Joel Monteiro (POR - Young Boys Bern) | 6 |
13. | Samuel Ballet (ZWI - Winterthur) | 5 |
| Cedric Itten (ZWI - Young Boys Bern) | 5 |
| Enzo Crivelli (FRA - Servette) | 5 |
| Varol Tasar (DUI - Yverdon) | 5 |
| Meschack Elia (COD - Young Boys Bern) | 5 |
18. | Sofyan Chader (FRA - Lucerne) | 4 |
| Alban Ajdini (KOS - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Aldin Turkes (ZWI - Winterthur) | 4 |
| Max Meyer (DUI - Lucerne) | 4 |
| Silvere Ganvoula (CGO - Young Boys Bern) | 4 |
| Ismael Gharbi (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Awer Mabil (AUS - Grasshopper) | 4 |
| Shkelqim Vladi (KOS - Lugano) | 4 |
| Boris Cespedes (BOL - Yverdon) | 4 |
| Lars Villiger (ZWI - Lucerne) | 4 |
| Renato Steffen (ZWI - Lugano) | 4 |
| Bledian Krasniqi (ZWI - FC Zurich) | 4 |
| Ardon Jashari (ZWI - Lucerne) | 4 |
| Willem Geubbels (FRA - Saint-Gall) | 4 |
| Alvyn Sanches (POR - Lausanne) | 4 |
33. | Dorian Babunski (MKD - Grasshopper) | 3 |
| Filip Ugrinic (ZWI - Young Boys Bern) | 3 |
| Liridon Mulaj (ZWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Francis Momoh (NGA - Grasshopper) | 3 |
| Jeremy Guillemenot (ZWI - Servette) | 3 |
| Aymen Mahious (ALG - Yverdon) | 3 |
| Mergim Qarri (ZWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Yanis Cimignani (FRA - Lugano) | 3 |
| Thibault Klidje (TOG - Lucerne) | 3 |
| Noe Dussenne (BEL - Lausanne) | 3 |
| Darian Males (ZWI - Young Boys Bern) | 3 |
| Fabian Frei (ZWI - FC Bazel) | 3 |
| Bendeguz Bolla (HON - Servette) | 3 |
| Nikola Katic (KRO - FC Zurich) | 3 |
| Samuel Kalu (NGA - Lausanne) | 3 |
| Uran Bislimi (ZWI - Lugano) | 3 |
| Pius Dorn (DUI - Lucerne) | 3 |
| Jonathan Sabbatini (URU - Lugano) | 3 |
| Dereck Kutesa (ZWI - Servette) | 3 |
| Fabian Schubert (AUT - Saint-Gall) | 3 |
| Brighton Labeau (MTQ - Lausanne) | 3 |
| Mihailo Stevanovic (ZWI - Saint-Gall) | 3 |
| Filipe Ferreira (ZWI - Grasshopper) | 3 |
| Albert Vallci (AUT - Saint-Gall) | 3 |
57. | Ebrima Colley (GAM - Young Boys Bern) | 2 |
| Anton Kade (DUI - FC Bazel) | 2 |
| Nishan Burkart (ZWI - Winterthur) | 2 |
| Jonathan Dubasin (BEL - FC Bazel) | 2 |
| Gabriel Sigua (GEO - FC Bazel) | 2 |
| Hadj Mahmoud (TUN - Lugano) | 2 |
| Alexis Antunes (ZWI - Servette) | 2 |
| Florian Danho (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Albian Hajdari (ZWI - Lugano) | 2 |
| Pascal Schuerpf (ZWI - Grasshopper) | 2 |
| Renato Veiga (POR - FC Bazel) | 2 |
| Severin Ottiger (ZWI - Lucerne) | 2 |
| Elies Mahmoud (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Djordje Jovanovic (SRB - FC Bazel) | 2 |
| Giotto Morandi (ZWI - Grasshopper) | 2 |
| Loris Benito (ZWI - Young Boys Bern) | 2 |
| Jakub Kadak (SVK - Lucerne) | 2 |
| Thierno Barry (FRA - FC Bazel) | 2 |
| Fabian Rohner (ZWI - FC Zurich) | 2 |
| Randy Schneider (ZWI - Winterthur) | 2 |
| Finn van Breemen (NED - FC Bazel) | 2 |
| Donat Rrudhani (KOS - Young Boys Bern) | 2 |
| Miroslav Stevanovic (BIH - Servette) | 2 |
| Evans Maurin (FRA - Yverdon) | 2 |
| Jean-Kevin Augustin (FRA - FC Bazel) | 2 |
| Christopher Lungoyi (ZWI - Yverdon) | 2 |
| Rares Ilie (ROM - Lausanne) | 2 |
| Aliou Balde (SEN - Lausanne) | 2 |
| Roman Buess (ZWI - Winterthur) | 2 |
| Lindrit Kamberi (ZWI - FC Zurich) | 2 |
| Daniel Afriyie (GHA - FC Zurich) | 2 |
88. | Rodrigo Conceicao (POR - FC Zurich) | 1 |
| Asumah Abubakar-Ankra (POR - Lucerne) | 1 |
| Sandro Lauper (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Denis Simani (ALB - Lucerne) | 1 |
| Tobias Schaettin (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Loic Luethi (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Luca Zuffi (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Trae Coyle (ENG - Lausanne) | 1 |
| Anthony Sauthier (ZWI - Yverdon) | 1 |
| Gael Ondoua (KMR - Servette) | 1 |
| Isaac Schmidt (ZWI - Saint-Gall) | 1 |
| Remo Arnold (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Julian von Moos (ZWI - Saint-Gall) | 1 |
| Taulant Xhaka (ALB - FC Bazel) | 1 |
| Giovani Bamba (AGO - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Steve Rouiller (ZWI - Servette) | 1 |
| Albin Krasniqi (KOS - Saint-Gall) | 1 |
| Gabriel Kyeremateng (DUI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Ayman El Wafi (MAR - Lugano) | 1 |
| Teddy Okou (FRA - Lucerne) | 1 |
| Mischa Eberhard (ZWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Dominik Schwizer (ZWI - Lausanne) | 1 |
| Mohamed Draeger (TUN - FC Bazel) | 1 |
| Mattia Zanotti (ITA - Saint-Gall) | 1 |
| Benjamin Kololli (KOS - FC Bazel) | 1 |
| Timothe Cognat (FRA - Servette) | 1 |
| Armstrong Oko-Flex (ENG - FC Zurich) | 1 |
| Boris Babic (ZWI - Lugano) | 1 |
| Arnau Comas (SPA - FC Bazel) | 1 |
| Mihael Klepac (KRO - Yverdon) | 1 |
| Sylvio Ronny Rodelin (FRA - Servette) | 1 |
| Basil Stillhart (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Dan Ndoye (ZWI - FC Bazel) | 1 |
| Patrick Pflucke (DUI - Servette) | 1 |
| Fabian Rieder (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Renat Dadashov (AZE - Grasshopper) | 1 |
| Christian Witzig (ZWI - Saint-Gall) | 1 |
| Sahmkou Camara (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Bradley Fink (ZWI - Grasshopper) | 1 |
| Andrin Hunziker (ZWI - FC Bazel) | 1 |
| Milton Valenzuela (ARG - Lugano) | 1 |
| Mattia Bottani (ZWI - Lugano) | 1 |
| Ifeanyi Matthew (NGA - FC Zurich) | 1 |
| Mohamed Amoura (ALG - Lugano) | 1 |
| Lukas Goertler (DUI - Saint-Gall) | 1 |
| Fabian Lustenberger (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Martim Marques (POR - Lugano) | 1 |
| Kreshnik Hajrizi (KOS - Lugano) | 1 |
| Lucas Pos (ZWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Theo Ndicka Matam (FRA - Grasshopper) | 1 |
| Ulisses Garcia (ZWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Yoan Severin (FRA - Servette) | 1 |
| Jordi Quintilla (SPA - Saint-Gall) | 1 |
| Chris Kablan (ZWI - Lausanne) | 1 |
| Lukasz Lakomy (POL - Young Boys Bern) | 1 |
| Jhon Espinoza (ECU - Lugano) | 1 |
| Betim Fazliji (KOS - Saint-Gall) | 1 |
| Nikola Boranijasevic (SRB - FC Zurich) | 1 |
| Theodor Corbeanu (CAN - Grasshopper) | 1 |
| Adrian Gantenbein (ZWI - Winterthur) | 1 |
| Romeo Beney (ZWI - FC Bazel) | 1 |
| Roman Macek (CZE - Lugano) | 1 |
| Lizeiro (BRA - Yverdon) | 1 |
| Maurice Malone (DUI - FC Bazel) | 1 |
| Nikolaj Moeller (ZWE - Saint-Gall) | 1 |
| William Le Pogam (FRA - Yverdon) | 1 |